Blížiace sa zimné obdobie znamená mať hlavu v smútku – a to nielen v prípade majiteľov firiem, ale i starostov obcí či primátorov. Snehovej nádielky síce v ostatných rokoch ubúda, no občas dokáže prekvapiť svojou intenzitou. Náklady na údržbu sú často pálčivým problémom každého rozpočtu, pracovná sila chýba a strojové vybavenie je nepostačujúce. Nemusí to však byť až také náročné. Stačí sa vopred zodpovedne a „šikovne“ pripraviť.
Foto: shutterstock.com
Hlavnou úlohou zimnej údržby komunikácií v mestách i obciach, ale i bežných priestorov v exteriéroch podnikov, je znižovať klzkosť povrchu komunikácií spôsobenú vrstvou snehu alebo námrazou. Najdôležitejšie je udržať zjazdnosť na komunikáciách odstraňovaním väčšej vrstvy snehu, aby bola zaistená trvalá, bezpečná a plynulá prevádzka. Potrebné je jednotlivé cesty a chodníky spriechodniť od nánosov snehu – či už tuhého alebo rozpusteného vo forme kaše, ako aj odstrániť ľadové plochy.
Foto: shutterstok.com
Nevyhnutnosťou je pravidelný a najmä okamžitý posyp, ktorý je nevyhnutné vykonať vždy následne po odhrnutí čerstvo napadnutého snehu. Len včasným odhrnutím snehu a následným solením je totiž možné zabrániť tvorbe ľadu. Podľa poveternostných podmienok je vhodné využívať inertnú drvinu s frakciou 4-8 mm alebo klasickú priemyselnú soľ, ktorej aplikácia však úzko súvisí s vonkajšou teplotou. Tá nesmie prekročiť teplotu mínus 5 stupňov Celzia.
Foto: archív MEVA
Šetriť na kvalite sa nevypláca
Na plochách s menšou rozlohou postačí ručné zametanie a posyp napríklad s využitím ručných posypových vozíkov na zimnú údržbu s objemom 35 l. Efektívnejší je ťažný posypový vozík s objemom 130 l. Pri väčších plochách však rozhodne odporúčame využívať strojové odhŕňanie snehu pomocou vozidla, ktoré je vybavené radlicou a rozmetadlom posypového materiálu.
Foto: archív MEVA
Šetriť na kvalitnom posype sa nevypláca. Stačí totiž, ak vodič neprispôsobí jazdu stavu vozovky a môže dôjsť k obrovským škodám na majetku i zdraví či živote zúčastnených.
Pokiaľ patríte k menším firmám, možno ste doteraz zimnú údržbu nijako výraznejšie neriešili. Sneh sa jednoducho časom roztopil a pokračovalo sa v práci bez výraznejšieho prerušenia. Myslite však na svojich zamestnancov i zákazníkov. Určite si zaslúžia viac ako brodiť sa snehom, aby sa dostali do vašej prevádzky.
Vybavte preto svoju firmu aspoň tým najnevyhnutnejším. Máme na mysli lopaty a odhŕňače na sneh, ktoré vás budú spolu s posypovou soľou stáť minimálne investície, no v stave núdze budú na nezaplatenie. Vhodné je zabezpečiť si aj plastové, kovové alebo sklolaminátové nádoby na posyp. Aby ste ho mali kde skladovať a bol k dispozícii vždy, keď to bude potrebné. Na trhu sú k dispozícii s objemom od 50 l po 800 l – stačí si len vybrať.
Foto: archív MEVA
Zaostrené na odpadové nádoby a kontajnery
So zimou rastie aj potreba mať v poriadku nádoby na odpad i kontajnery. Nechcete predsa, aby sa vám v ich okolí potulovala divá zver, ktorú v mraze núdza a hlad vyženie do blízkosti ľudských obydlí. Odporúčame vám urobiť inventúru stavu vašich aktuálnych odpadkových nádob. Samozrejmosťou by už mali byť separačné kontajnery. Je na vás, či uprednostníte plastové alebo z pozinkovaného plechu.
Foto: shutterstock.com
Nezabúdajte, že za zimnú údržbu chodníkov je zodpovedný správca komunikácie. Pri vnútroareálových (účelových) komunikáciách je vhodné dbať na vhodnú zmluvnú úpravu, pretože zodpovednosť za zimnú údržbu miestnych a účelových komunikácií v súkromnom vlastníctve – napríklad parkovísk pred výrobným závodom alebo obchodným centrom – nie je celkom ošetrená. Odporúča sa preto mať určite primerané poistenie.